5 Şubat 2023

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK; EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
MİTHAT CEMAL KUNTAY

 
KÖŞE YAZARLARI >> Fikret KESİM
MUHTARLIK SEÇİMİNİN NABZI

30 MART 2014 YEREL SEÇİMLERİNE SAYILI GÜNLER KALA HER SEÇMEN  VERECEĞİ OYUN HESABINI YAPARAK AZ ÇOK KARARINI VERMİŞTİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.  ÜLKEMİZİN GENELİNDE OLDUĞU GİBİ KÖYÜMÜZDE DE ÇOK REKABETÇİ BİR ORTAMDA  GEÇECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. MUHTAR ADAYLARI İLE KARŞILAŞTIĞIM ZAMANLARDA YAPTIĞIM KONUŞMALARDA DA ARTIK HERKESİN SEÇİME HAZIR OLDUĞUNU GÖRDÜM.  İZLENİMLERİMİ ŞÖYLE ÖZETLEYEBİLİRİM.

ŞABAN UYAN

KENDİSİ İLE UZUN ZAMANDIR BİR ARADA OTURUP KONUŞMAMIŞTIM.  GEÇEN HAFTA BİR GECE YAKLAŞIK BİR SAAT GİBİ SÜRE OTURDUK MUHABBET ETTİK. KENDİSİNİ DİNLEDİM. YILLARDIR ÖZLEMLE BEKLEDİĞİMİZ BİR GÖRÜNTÜ GÖRDÜM. ARTIK MUHTARLIK İŞİNDE GENÇLERİNDE OLDUĞUNU, GENÇLERİNDE BU MAHALLEDE BİR BİREY OLDUĞUNU HERKESE FARKETTİRME  VE MUHTARLIĞIDA  YAPABİLECEĞİNİ DE İSPAT ETMEYE GAYRET ETMEKTE. KENDİSİNDE BU ENERJİYİ BEN ŞAHSEN GÖRDÜM. DURUŞU, SAYGILI OLMASI VE KENDİNİ İFADE ETMESİ HUSUSUNDA KENDİSİNİ DE TAKDİR ETTİM. OLAYLARA BAKIŞ AÇISI DEĞERLENDİRMESİ HOŞUMA DA GİTTİ. ANCAK ŞEVKETİYE SOKAĞIN ŞABAN UYAN A GEREKEN DESTEĞİ VERMEMESİNİ BİR TÜRLÜ ALGILAYAMADIM. MERKEZ SOKAK TAN İKİ ADAY ÇIKMASI ASLINDA ŞEVKETİYE SOKAK İÇİN ÇOK AVANTAJLI KONUMA GETİRMEKTE İDİ. DÜŞÜNÜN 67 SEÇMENİ BULUNAN BİR SOKAK KENDİ ADAYINA 67 OYUNU VERİRSE  İKİ ADAYLI MERKEZ SOKAĞA 139 OY KALMAKTA. BİRDE GELMEYEN VEYA YANLIŞ KULLANANLARI DÜŞÜNÜRSEK ASLINDA KAZIM TAŞKIN KADAR OSMAN ALİŞAN KADAR ŞANSI VAR. NEDENSE BU ŞANSI ŞEVKETİYE SOKAK GÖRMEMEKTE . NİYE GÖRMÜYORLARIN CEVABINI MANTIĞIM ALMADI. YA ŞABAN UYAN ADAYLIK SÜRECİNİ YANLIŞ BAŞLATTI. YADA KENDİNİ TAM İFADE EDEMEDİ. YADA ŞEVKETİYE SOKAKTA BAŞKA BİRİ ADAY OLMAK İSTEMESİNE RAĞMEN ŞABAN UYAN ÇIKINCA SESSİZ KALIP MERKEZ SOKAK TAN ÇIKAN ADAYLARA DESTEK VERDİ. TABİKİ ŞIKLARI ÇOGALTABİLİRİZ. AMA EĞER KENDİ SOKAĞINIZDAN ÇIKAN BİR ADAYI DESTEKLEMEYİP DİĞER SOKAK TAN BAŞKA BİR ADAYI DESTEKLERSENİZ İLERİDE DOĞABİLECEK TÜM OLUMSUZLUKLARA HAZIR OLMASI GEREKİR ŞEVKETİYE SOKAĞIN.  FAKAT ŞABAN UYAN BU SEÇİMİ KAYBETSEKİ BİLE ASLINDA GÜLDİBİ MAHALLESİ GENÇ DİNAMİK BİR BİREYİ HAFIZALARINA YERLEŞTİRECEK. UMARIM ŞABAN UYAN DAN DAHA FARKLI KONUMLARDA FAYDALANABİLİRİZ. TABİKİ KENDİSİ DE ARZU EDERSE. GÖRDÜĞÜM DURUM ŞABAN UYAN IN KENDİ SOKAĞINDAN TAHMİNİMCE :  20 CİVARINDA OY ALABİLECEĞİNİ DÜŞÜNMEKTEYİM. EĞER GEÇERSE BU ŞABAN UYAN IN KENDİNİ İFADE ETTİĞİNİ GÖSTERİR. ŞAYET ALDIĞI OY 20 OYUN  ALTINDA OLURSA BİLSİNKİ KENDİ SOKAĞI ONA DESTEK VERMEMİŞ DEMEKTİR.  YİNE BİLSİNKİ BİZLER ARTIK ŞABAN UYAN VE ONUN GİBİ GENÇLERE İHTİYACIMIZ OLDUĞUNU VE NİCE ŞABAN UYANLAR ÇIKARMAK GEREKTİĞİNİ İDRAK ETMEYE BAŞLADIK.

KAZIM TAŞKIN

SEÇİMİN FAVORİ ADAYI. HER ZAMAN MEVCUT MUHTARLAR SEÇİLME ŞANSI DAHA DA FAZLA OLUR. ÇOK ÇALIŞMASI ONUN AVANTAJI. ANCAK SON ZAMANLARDA ÖZELLİKLE ORMAN MESELESİ YÜZÜNDEN BİRAZ SIKINTILI. GEÇEN YÖNETİMDE ORMAN KONUSU NEDENİ İLE AZALARINDAN BİRİNİN İSTİFA ETMESİ BİRAZ OYUNU AZALTMIŞ GÖZÜKÜYOR. AYRICA KARŞISINA MUHALEFET GÜÇLÜ BİR ADAY ÇIKARTTIĞI İÇİN BU SEFER ZORLANACAĞI KANISINDAYIM. BENİM  BEKLENTİM KAZANIRSA 5-10 OY FARKLA KAZANIR. KAYBEDERSE DE YİNE  5-10 OY İLE KAYBEDER.  MUHTARLIĞI DÖNEMİNDEKİ AZMİ ÇALIŞKANLIĞINI ADAYLIK SÜRECİNDE KENARA BIRAKMASI VE SALDIRGAN TAVIRLARI KENDİSİNE OY KAYBETTİRMEK TE GALİBA FARKINDA DEĞİL. YANINDA ONU DESTEKLEYENLERİN BUNU ONA ANLATMASI LAZIM. BİRİLERİ İÇİN İLERİ GERİ KONUŞMAKLA BİRİLERİ İÇİN AĞIR İTHAMLAR SÖYLEYEREK BİR YERLERE GELİNMEYECEĞİNİ YANINDAKİLER HATIRLATMIYORLAR SA BEN HATIRLATAYIM. BU KÖYDE HERKES HERKESİ İYİ TANIR İYİ BİLİR.  O NEDENLE SEÇİMİ KAYBEDERSE EN BÜYÜK SEBEBİ SALDIRGAN TAVIRLARI OLACAKTIR. MUHTARLIK DÖNEMİNDE Kİ ÇALIŞKANLIĞINI BİR KENARA BİRAKMASI DEZAVANTAJA DÖNÜŞTÜ. HAKKINI DA VERMEK LAZIM : ÇALIŞKAN BİR MUHTAR. BİR DE EN BÜYÜK DEZAVANTAJI GENÇLERİ ARKASINA ALMAMASI. BİR ÖNCEKİ SEÇİMDE KAZANMASIN DA EN BÜYÜK KATKISI OLAN GENÇLERE MESAFE KOYMASI GENÇLERİN TALEPLERİNDEN UZAK DURMASI ONU ZORLAYACAK DİYE DÜŞÜNÜYORUM. ZATEN BU SEÇİMDE GENÇ KESİMLERİN OYU NEREYE KAYARSA O TARAF KAZANIR DİYE GÖRÜNÜYOR. KAZIM TAŞKIN IN ŞEVKETİYE YE GÜVENDİĞİ DE AŞİKAR. BUNUNLA İLGİLİ BİR ÇOK LAF DOLANIYOR ANCAK İSPAT EDİLMEYEN BİR OLAYI BURALARDA ANLATMAM ETİK OLMAYIP KARAKTERİME DE YAKIŞTIRAMAM.  ANCAK ŞABAN UYAN İÇİN ARADIĞIM BİR ARKADAŞIMIN ( ŞEVKETİYE SOKAK TA OTURAN BİR ARKADAŞIMIZ) OLAYI ŞABAN UYAN A DEĞİLDE KAZIM TAŞKIN A ULAŞTIRMASI KAZIM TAŞKIN IN ŞEVKETİYE DE DİĞER ADAYLARDAN DAHA GÜÇLÜ OLDUĞUNU GÖSTERMEKTE. VADEDİLEN CAMİ İNŞAATI KİLİT ROL ÜSTLENMİŞ. ŞEVKETİYE SOKAK IN   %50 İ VEYA % 60 I KAZIM TAŞKIN I DESTEKLEYECEK DİYE BİR KANI OLUŞTU BENDE . YANILABİLİRİM DE ..

OSMAN ALİŞAN

MUHTAR ADAYI İDİ DEĞİLDİ DERKEN KAZIM TAŞKIN IN KARŞISINA ADAY OLARAK ÇIKTI. MERKEZ SOKAK TA BABA EVİNİN BULUNDUĞU YERE YENİ EV YAPAN VE ARTIK KÖYDE HAYATINI SÜRDÜREN OSMAN ALİŞAN MERKEZ SOKAKTA TANINIP FAKAT ŞEVKETİYE SOKAKTA Kİ İNSANLARIN GENELİNİN TANIMAMASI KENDİSİNİN EN BÜYÜK DEZAVANTAJI. ŞEVKETİYE SOKAK TAN OY VERİRLERMİ VERMEZLERMİ BİLİNMEZ AMA OY GELMEME İHTİMALİ BÜYÜK. KÖYDE İSE DURUMU KAZİM TAŞKINDAN BİRAZ AVANTAJLI GÖZÜKMEKTE. YUKARIDA DEDİĞİMİZ GİBİ KAZIM TAŞKIN KAZANIRSA ŞEVKETİYE SOKAĞIN OYLARI İLE KAZANACAĞI. EĞER AZALARINI KENDİSİ İLE UYUMLU ÇALIŞACAK BİREYLERDEN SEÇERSE BİRAZ AVANTAJLI OLABİLİR. BENCE EN BÜYÜK AVANTAJI KARDEŞİ HASAN ALİŞAN IN SESOB BAŞKANI OLARAK YEREL YÖNETİMLERE VE DEVLET KURUMLARINA OLAN YAKINLIĞI. ZATEN KÖYÜMÜZDEKİ CAMİ İNŞAATININ BİTMESİNİN EN BÜYÜK KATKISININ HASAN ALİŞAN OLDUĞUNU BİLMEYEN YOK. ÖZELLİKLE MERKEZ SOKAK IN ŞEVKETİYE SOKAĞA BAĞLAYAN İKİNCİ GÜZERGAHIN  ASFALTLANMASINDAKİ EN BÜYÜK KATKI YİNE  HASAN ALİŞAN A AİT.  BÖYLE DURUMLARDA Kİ ARTILARI ADAYLIK SÜRECİNDE KAZIM TAŞKIN A GÖRE BİR ADIM ÖNEÇI KARTMAK TA OSMAN ALİŞAN IN EN BÜYÜK ARTISI DA YENİ BİRİ VE HER HANGİ BİR OLUMSUZ YÖNLERİ OLMAMASI. SON 20 GÜNDÜR OSMAN ALİŞAN VE EKİBİNİNDEN GÖRÜŞTÜĞÜM KİŞİLER ARTIK SEÇİME ODAKLANMIŞ VAZİYETTELER.  DİĞER MUHTAR ADAYLARI KAZIM TAŞKIN VE ŞABAN UYAN I VE YAPTIKLARINI KONUŞMUYORLAR,TEK HEDEFLERİ SEÇİMİ KAZANMAK İÇİN GEREKEN ÇALIŞMALARI DEVAM ETTİRMEKTELER. KAZANIRSA 5-10 OY FARKLA KAZANIR KAYBEDERSE DE YİNE 5-10 OY FARKLA KAYBEDER.  EN AZ KAZIM TAŞKIN KADAR FAVORİ.

 

BİZLER TÜM ADAYLARIMIZDAN MUHTARLIK SÜRECİ İÇİNDE KENDİLERİNİ TANITARAK YAPMAK İSTEDİKLERİ PROJELERİ VE KENDİLERİNİ İFADE ETMELERİ HUSUSUNDA BU SAYFALARDA YER VERMEK İSTEDİK. TABİKİ KİMSE DEN ÇIT ÇIKMADI.

HER ÜÇ ADAYDA MUHTARLIK SEÇİMİ YOLUNDA DAVRANIŞLARINI İYİ TARTMALI, SEVİYELİ KONUŞMALAR YAPMALI VE İNSANLARI RECİDE EDECEK VE İNSANLARI KÜÇÜK DÜŞÜRECEK TAVIRLAR SERGİLEMEMELİ. BU GİBİ DAVRANIŞLAR BİZLERE YAKIŞMAZ. BİZ BU MAHALLENİN EVLATLARIYIZ. VE HEP BERABER BİRLİKTE OLMALIYIZ. KAZANSAKTA KAYBETSEKTE…..

ŞİMDİDEN YENİ MUHTARIMIZ HAYIRLI OLSUN. MAHALLEMİZİ İÇİN FAYDALI VE VERİMLİ BİR MUHTARLIK DÖNEMİ GEÇİRMESİ TEMENNİLERİ İLE….

 

 

FİKRET KESİM

27.03.2014Okunma Sayısı : 1929

 
Yorumlar
samet yelken
Bi iki ufak detay dışında gerçekçi ve objektif bi yorum olmuş tebrik ederim
(29.03.2014)
 
Yazarın Diğer Yazıları
ELEŞTİRMEDEN ÖNCE DÜŞÜNSEK Mİ ?
SEÇİM SONRASI HAFIZALARDA KALANLAR
30 MART 2014 YEREL SEÇİMLERİ
EY GEVLİ NE HALDESİN !!
2013 YILI PİKNİĞİ
KÖY PİKNİĞİ Mİ ŞENLİK Mİ ?
NEDEN İLGİSİZ BİR GEVLİ LİYİZ
MERHABA 2012
GEÇMİŞ-BUGÜN-GELECEK
AKTİF BİR KÖY DERNEĞİMİZ OLMALI !!!
DERDİMİZ SADECE İÇME SUYU MU !!!!
HERKESE MERHABA
 
Her hakkı saklıdır. www.guldibikoyu.com-2011
Bu sitenin tüm hakları saklıdır. Sitedeki resim, yazı ve diğer materyaller kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz.