7 Aralık 2023

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK; EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
MİTHAT CEMAL KUNTAY

 
KÖŞE YAZARLARI >> Fikret KESİM
GEÇMİŞ-BUGÜN-GELECEK

YILLAR ÖNCE KÖYDE YAŞANAN SORUNLAR İNCELENDİĞİNDE BUGÜN YAŞANILAN SORUNLARIMIZ İLE GENELİNDE AYNI OLDUĞU KANISINA VARABİLİRİZ.

-- ÖNCEDEN SU PROBLEMİMİZ VARDI. HALA VAR. GERÇİ MUHTARIMIZ SU ÇALIŞMALARI İÇİN GAYRET GÖSTERMEKTE. ANCAK GELECEK YAZLARDA İNSANLARIN BAHÇE SULAYACAK OLMASI NEDENİ İLE BİR KISIM KÖYLÜ İNSANI BOL SU İLE YAŞARKEN BİR KISIM KÖYLÜ İNSANI İSE SUSUZ GEÇİREBİLECEK. ŞAHSEN BENİM DÜŞÜNCEM BÖYLE.

-- ÖNCEDEN DE YOLLLARIMIZ DARDI. HALA DAR. ATALARIMIZ ÖLÜNCE MEZARLIKTAKİ TOPRAK HARİCİNDE YANINDA KENDİNE AİT HİÇ BİR ARSANIN VEYA TARLANIN TOPRAĞINI GÖTÜREMEMİŞ OLMASINA VE BİZLERİNDE BUNU BİLMEMİZE RAĞMEN YOL DENDİĞİNDE ASLA VERMEM SAKIN BAHÇEME GİRMESİN DİYEN ÇOK KÖYÜMÜZDE. NE ACI DİMİ KENDİSİNİN GÖTÜREMEYECEĞİNİ BİLDİĞİ HALDE VERMEMEKTE DİRENİYORUZ.  ESKİDEN ŞİMDİYE TEK FARK YOLLARIMIZ STABİLİZE MICIR SERİLİ. EN AZINDAN BİR FARK VAR DİMİ. ODA YOLDA PATLAYAN SU BORULARINDAN YAKINDA ESKİ KÖY YOLUNA DÖNERSE ŞAŞIRMAM.

-- HAYVANLARIN SALINMASI DA ESKİLERDEN GELEN BİR DERT. ESKİDEN DE SALINAN HAYVANLAR SIK SIK OLMASADA BİRİLERİNİN YA TARLASINA GİRER YADA AVLASINDAN ATLAR BİR ŞEKİLDE ZARAR VERİRDİ. ŞİMDİ DE TEK FARK ARTIK HAYVANLARIN GİRMESİ İÇİN KÖYÜMÜZÜN ÇOĞUNUN TARLASINDA AVLU OLMAMASI. HAYVANDA MALUM NERDE İYİ YİYECEK VARSA HELE BİDE AVLUSU YOKSA O TARLA ONUN MİSALI DALIYOR TARLAYA. TARLANIN SAHİBİNİN KİM OLDUĞU ÖNEMLİ DEĞİL HAYVAN İÇİN. HAVYAN İÇİN ÖNEMLİ OLMAYAN ARTIK HAYVAN SAHİPLERİNE DE ÖNEMLİ OLMAMAYA BAŞLADI.

-- ESKİDEN BİR EVDE CENAZE VEYA DÜĞÜN OLDUMU KÖYDEKİ HERKES KOŞAR NE YAPILMASI GEREKİYORSA YAPILIRDI. ŞİMDİLERDE ESKİ NEŞE ESKİ ÜZÜNTÜYÜ PAYLAŞIM KALMADI. ESKİ KOMŞULUK TA KALMADI. KALMADI ÇÜNKÜ KÖYDE KOMŞULUK YAPABİLECEK İNSAN SAYISI İYİCENE AZALDI. YAŞAYANLARIN ÇOĞUDA BELLİ BİR YAŞIN ÜZERİNDE OLAN VE EŞLERİ VEFAT ETMİŞ KİŞİLER. BÖYLE OLUNCA KOMŞULARA GİTME GELME AZALMAYA BAŞLIYOR. BİRDE GENÇLERİN KÖYÜMÜZE SAHİP ÇIKMAMASI SONUCU ARTIK İPİN UCU KAÇMAYA BAŞLADI.

BU ÖRNEK DAHA FAZLA DA ARTTIRILABİLİR. BELKİ BENİM AKLIMA GELMEYİP SİZLERİN AKLINA ESKİDEN OLAN VE ŞİMDİLERDE OLMAYAN VEYA ESKİLERDE OLUP HALA AYNI SIKINTININ ÇEKİLDİĞİ BİR ÇOK OLAYLAR SIRALAYABİLİRSİNİZ. ASLINDA FARKEDİLMEYEN KÖYÜMÜZ HEP AYNI DERTLERİN SIKINTILARIN ETRAFINDA DÖNDÜĞÜ SADECE TEK FARKIN BU SIKINTILARLA UĞRAŞAN İNSANLAR DEĞİŞTİĞİ DEĞİLMİ ? DÜN DEDELERİMİZ VEYA BABALARIMIZ UĞRAŞMIŞTI ŞİMDİ BİZLER UĞRAŞIYORUZ.

PEKİ BUNCA DERT SIKINTI VE KÖYÜN İHTİYAÇLARI BİTMEZMİ . TABİKİ BİTMEZ . BİTMESİNİDE BEKLEMEYELİM. BİTMESİ İÇİN DEĞİLDE AZALTMAK İÇİN ÇABA SARFETMEK GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. BU DA PAYLAŞIMCI MUHTAR VE İHTİYAR HEYETİ ( EKİBİ) , İYİ BİR KÖY DERNEĞİ, KÖY İNSANINI İYİ ANLAYAN VE KÖYDEKİ İNSANLARIMIZDA ÖZDEŞLENEN BİR İMAM , VE KÖYÜN GELECEĞİ AÇISINDAN KÖYE SAHİP ÇIKABİLECEK ŞİMDİKİ NESİL VE GELECEK NESİL İLE OLACAKTIR. ATALARIMIZ VE DEDELERİMİZ BİZLERE BU KÖYDE YAŞAMA KÜLTÜRÜNÜ BIRAKTIKLARINDA BİZLERİN KÖYE SAHİP OLMAYACAĞINI BİLSELERDİ HERHALDE ÖLMEDEN ÖNCE HAKKIMI HELAL ETMEM DERLERDİ DİYE DE DÜŞÜNMÜYORUM DEĞİL.

PEKİ BİZLER NE YAPIYORUZ. HERKESİN EKMEK DERDİ DİYE YUTTURDUĞU BAHANENİN ARDINA SAKLANARAK KORKAK EVET TEKRAR EDİYORUM KORKAK BİR İNSAN GİBİ GERÇEKLERİ KABUL ETMİYOR VE BANANECİLİĞİ KENDİMİZE ÖNDER YAPIP ŞEHİR HAYATINDA KAYBOLUYORUZ. YA SONRA . SONRA BİR DEPREM OLUYOR VE EN KIYMETLİ YERİN KÖYÜMÜZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ. DOĞRU KÖYE. İYİDE KÖTÜ GÜNDEMİ AKLIMIZA GELECEK. ZAMANINDA DEĞER VERMEDİĞİMİZ KÖYÜMÜZÜ SADECE KUYRUĞUMUZU KISTIRDIĞIMIZDAMI HATIRLAYACAĞIZ. 

ASLINDA SORUN GÜLDİBİ KÖYÜ İSMİNDE DEĞİL ORDA DOĞAN VEYA BÜYÜYEN VEYA BİR ŞEKİLDE GÜLDİBİ KÖYÜ İLE BAĞI OLAN HERKESİN İLERİDE EN ÇOK İHTİYACI OLACAĞI MEKANA ŞİMDİ HİÇBİR ŞEKİLDE YATIRIM YAPMAMASI. VE GEREKEN ÖNEMİ DE VERMEMESİ.

YAKLAŞIK OLARAK 5 YILDIR SANAL ALEMDE GÜLDİBİ KÖYÜ İÇİN BİR PLATFORM HAZIRLADIK. HERKES İYİ OLMUŞ GÜZEL OLMUŞ DEMEKTE. YILMAZ ARKADAŞIM İLE BİRLİKTE SİZLER BİZLERE İYİ YAPMIŞSINIZ DEMENİZ İÇİN YAPMADIK. TEK İSTEĞİMİZ VARDI. HERKESİN DİKKATİNİ KÖYE KÖYDEKİ SORUNLARA ÇEKMEK.  VE SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİ ADINA ADIMLARIN ATILMASINI SAĞLAMAK. FAKAT NEDENSE YAPTIĞIMIZ İŞİ KÜÇÜMSEYEN VEYA ÖNEMSİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNEN BİR ÇOK KİŞİ VAR. BİR ÇOK KİŞİNİN DE BEĞENDİĞİNİDE BİLİYORUM. BEĞENMEK YETMİYOR. DAHA İYİSİNİ YAPMAK İÇİN EL ELE GÖNÜL GÖNÜLE VERMEK VE YAPABİLECEĞİMİZİN EN İYİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞMALIYIZ.

MESELA ELİMİZDE BELGELER - FOTOĞRAFLAR VAR İSE VEYA ESKİDEN YAŞANMIŞ GERÇEK OLAYLARI AKLINIZDA TUTUYORSANIZ VE PAYLAŞABİLECEKSENİZ BUYRUN BU SAYFALARDAN HERKESİN BİLMESİNİ VE GÖRMESİNİ SAĞLAYALIM. PAYLAŞALIM.

MESELA KÖY İLE İLGİLİ ÖNERİLERİNİZ VARSA SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İLE İLGİLİ OLARAK FARKLI SEÇENEKLER SUNUYORSANIZ BUYRUN İŞTE HERKESE FIRSAT. BU SAYFALARDAN PAYLAŞALIM. BAZI ARKADAŞLARIMIZ GİBİ HER ŞEYİ RESMİYETE DÖKÜP İLERİDE YAŞANABİLECEK TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN ADIMLAR ATMAK YERİNE HERKESİ AYDINLATMANIN DAHA FAYDALI OLACAĞI KANISINDAYIM. KIŞIN YATAKTA ÜŞÜMEMİZİ ENGELLEYECEK OLAN YORGANI PİREYE KIZIP YAKMANIN HİÇ BİR ANLAMI YOK. HER ŞARTTA HER ORTAMDA SAKİNCE OTURUP SAKİN SAKİN İLERİSİ İÇİN NELER YAPABİLİRİZİ KONUŞMAK GEREKİYOR. BUNU EN BAŞTA MUHTARIMIZIN VE YÖNETİMİNİN YAPMASI LAZIM VE ARDINDAN DA KÖYLÜMÜZÜN DE UYGULAMASI GEREKİR.  

BUGÜN DE YARIN DÜN OLACAĞI İÇİN ARTIK BİRAZ DAHA SAKİN KAFA İLE DÜŞÜNMEK GELECEK NESİLLERE NASIL BİR KÖY BIRAKACAĞIMIZI DÜŞÜNMEK GEREKİYOR. TABİKİ BÖYLE BİR DÜŞÜNCESİ OLAN VARSA. YOKSA DA GEVLİLİYİM VEYA GÜLDİBİ KÖYÜNDENİM DİYE BİR CÜMLE KURMASINA VEYA KÖYE GELİP HAVA ALMASINA NE GEREK VARKI. GİTSİN BAŞKA KÖYLERE ORDA DA HAVA VE SU VAR. UNUTMAYIN BAŞKA KÖYLERDE BİZLERİ ORAYA BAĞLAYAN GEÇMİŞİMİZ DE YOK ANILARIMIZDA YOK.

GELİN HEP BİRLİKTE GEÇMİŞİMİZE VE ANILARIMIZA SAHİP ÇIKALIM.

 

ALLAH A EMANET OLUN.

 

FİKRET KESİM

24.11.2011

Okunma Sayısı : 2821

 
Yorumlar
Metin GENÇ
Fikret arkadaşımızın yazdıkları ve eminim yazamadıkları birçok gerçek var. Katılmamak elde değil. Fikret ve Yılmaz'ın sanal ortamda oluşturdukları bu site aslında güzel bir iletişim aracı olmalıdır. Bizim yaptığımız gibi hiç olmazsa hazır bir imkanı kullanalım. Yazılan yazılara katılmazsakta yorum yazalım. Selamlarımla...
(30.11.2011)
 
Yazarın Diğer Yazıları
ELEŞTİRMEDEN ÖNCE DÜŞÜNSEK Mİ ?
SEÇİM SONRASI HAFIZALARDA KALANLAR
MUHTARLIK SEÇİMİNİN NABZI
30 MART 2014 YEREL SEÇİMLERİ
EY GEVLİ NE HALDESİN !!
2013 YILI PİKNİĞİ
KÖY PİKNİĞİ Mİ ŞENLİK Mİ ?
NEDEN İLGİSİZ BİR GEVLİ LİYİZ
MERHABA 2012
AKTİF BİR KÖY DERNEĞİMİZ OLMALI !!!
DERDİMİZ SADECE İÇME SUYU MU !!!!
HERKESE MERHABA
 
Her hakkı saklıdır. www.guldibikoyu.com-2011
Bu sitenin tüm hakları saklıdır. Sitedeki resim, yazı ve diğer materyaller kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz.