5 Şubat 2023

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK; EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
MİTHAT CEMAL KUNTAY

 
KÖŞE YAZARLARI >> Fikret KESİM
NEDEN İLGİSİZ BİR GEVLİ LİYİZ

NEDEN İLGİSİZ BİR GEVLİ LİYİZZ.

Evet başlıktan anlayacağınız gibi bu yazım biraz sitem dolu. Evet bazen hava atmak amacı ile GEVLİ liyim diyoruz da GEVLİ için bir şey yapmıyoruz.  Tabiki herkesi katmıyorum bu işe. Köy ve köylülerin sorunları ile uğraşan bir çok insanı bu durumdan muaf tutuyorum. Ancak köy ile bağlantısı olan ve köy dışında yaşayan bir çok insan hem Köy Muhtarımızdan hemde köyde yaşayan insanlarımızdan bir çok şey isterler de kendileri köyümüz adına bir adım bile atmazlar. Nedenini sesli düşünsek mi acaba.

 -- Galiba televizyon programları bizleri ilgisiz bir toplum yaptı mı desek…

 -- Galiba para peşinde koşmaktan maneviyatımızın elden gitmesine seyirci mi kalıyoruz mu desek.

 -- Yada Boşver banamı düştü köyün sorunları mı diyoruz..

Tabi binlerce cevap çıkacaktır sizlerde de . Ancak acı bir gerçek varki; oda köyümüzün yavaş yavaş hem değerleri kaybolmakta hem de köy virane olmaya doğru ilerlemekte. Artık nedense ev ve tarla avlularını kimse onarmamakta. Yollar perişan vaziyette.  Sıra sorun anlatmaya geldimi de yok tarlama hayvan girmiş yok avlum bozulmuş yok suyum patlamış….. birçok sorunları sıralarızzz. Hemde sadece tek bizim sorunumuz varmış gibi.

Bu köyden olup köy dışında yaşayan ve köyümüze ilgisiz kalan tüm insanlarımıza yazıklar olsun diyesim var da bir yanım da deme diyor. Bazen onları dinledikçe de hak veriyorum. Bugüne kadar maddi yardımda bulunan birçok kişi paranı heba olduğunu dile getiriyorlar. Ortak bir kanı da Cami önündeki Lojman. Yeri yanlış bir yer  ve kullanım özellikleri de bize uymuyor.

Bence cami hocasına böyle bir bina yapılacağına İlkokulun lojmanı elden geçirilerek tahsis edilse idi daha az masraflı ve daha kullanışlı olacaktı. Oraya harcanan para ile zamanında köyde satılığa çıkan Nejat KESİM in yeri alınabilir ve oraya köy muhtarlık binası yapılabilirdi. Tabiki bunlar birer düşünce. Bunlara karşı farklı düşünceler de olabilir. Arcak ortak kanı şudur ki ne muhtarlarımız ne de Cami derneğimizin değerli yöneticileri toplanıp bu tarz kararları alırken herkesin ortak firkine göre hareket etmemesi. Böyle olunca da insanlar kendini köyden uzaklaştırıyor fikri de bir nevi köye ilgisizliğin nedeni de olabilir. Diyeceksiniz ki mazeret mi : HAYIR bencede mazeret olmamalı . Onlar bu konuyu  kendince haklı yanları olarak görüyorlar. Saygı göstermek gerekir. Fakat sıkıntının asıl nedeni dışarıdaki insanlardan çok Köydeki yöneticilerimiz ve büyüklerimiz. İnsanlara seviyeli ve saygılı davranarak paylaşımcılığa yönelerek yavaş yavaş eski günlerde olduğu gibi birlik ve beraberliği sağlamaları ve GEVLİ yi geliştirmeleri gerek.

Evet. Aslında adımları yavaş yavaş atılıyor. Şenliklerimiz bu yıl 15.TEMMUZ.2012 Pazar günü yapılacak. Bu yıl organizasyon işleri Dursun YELKEN abimize kaldı. Daha doğrusu bu yılın gönüllüsü Dursun abimiz. Temennimiz yapmayı düşündüğü bir çok etkinliği bu şenliklerde bizlere zevkle seyrettirmesi. Tabi bu sadece onun görevi değil. Hepimizin görevi Dursun abimize elimizden geldiğince yardım etmek. Sadece şenliklere gelip karın doyurmak değildir GEVLİ li olmak . GEVLİ li olmak gerektiğinde sorumluluk alıp sorumluluğu yerine getirmektir.

Diğer bir adımımız ise yakında kurulacak olan Güldibi Köyü Derneğimiz. Tabi sadece kurmak yetmiyor hem üyelerimizi arttırmamız hemde faaliyetlerimizi yapmamız için bizlere destek gerekiyor. Derneğimiz ile ilgili yazılarımı sonra ki günlerde yazacağım ve sizlerinde fikirlerinizi isteyeceğim. Genelde kimsenin ne fikir söyleme huyu var nede bu tarz etkinliklere katılma arzusu. Kime sorsam vaktim yok . Çalışıyorum……. Bunun gibi bir çok bahaneler. Vaktimizin bir çoğu ya maç seyrederken yada dizi seyrederken geçen bir ömürde haftada 2 saatini köyüne ayırmak çok mu fazla bir istek acaba.. Ayıramayanlara da önerimiz: Köye vakit ayıranlara maddi destek verin  o zaman … Hangisi size uyuyorsa demek kalıyor geriye. Yeter ki köyümüze ve sorunlarımıza ortak olun.

GEVLİ den olan her bireyin GEVLİ için birer vazife alması temennileri ile herkese sağlıklı ve mutlu günler….   03.03.2012

 

Fikret KESİM

Okunma Sayısı : 2734

 
Yorumlar
Yorum Bulunmamaktadır.
 
Yazarın Diğer Yazıları
ELEŞTİRMEDEN ÖNCE DÜŞÜNSEK Mİ ?
SEÇİM SONRASI HAFIZALARDA KALANLAR
MUHTARLIK SEÇİMİNİN NABZI
30 MART 2014 YEREL SEÇİMLERİ
EY GEVLİ NE HALDESİN !!
2013 YILI PİKNİĞİ
KÖY PİKNİĞİ Mİ ŞENLİK Mİ ?
MERHABA 2012
GEÇMİŞ-BUGÜN-GELECEK
AKTİF BİR KÖY DERNEĞİMİZ OLMALI !!!
DERDİMİZ SADECE İÇME SUYU MU !!!!
HERKESE MERHABA
 
Her hakkı saklıdır. www.guldibikoyu.com-2011
Bu sitenin tüm hakları saklıdır. Sitedeki resim, yazı ve diğer materyaller kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz.