5 Şubat 2023

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK; EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
MİTHAT CEMAL KUNTAY

 
KÖŞE YAZARLARI >> Dursun YELKEN
BENT DERESİ GERÇEK BİR ŞÖLEN ALANINA DÖNÜŞEBİLİR!

                                                                                                                           


            Sakarya, 21 Temmuz 2010

 

Bent Deresi, köyümüzde serinliğin ve dinlenmenin adıdır. Yakacak ihtiyacının ormandan karşılandığı ve nakliyenin öküz arabaları ile yapıldığı dönemde adeta ara durak gibiydi. Dört tekerlekli öküz arabaları ile köyden çıkılır, Bent Deresine gelinince, arabanın yarısı da diyebileceğimiz arka tekerleklerin olduğu kısım ayrılır ve Bent Deresi denilen düzlükte bırakılırdı. Oradan ileriye doğru yollar daha sarp olduğundan dört tekerlekli araba ile gitmek çok zor hatta bazı mevkiler için imkânsızdı.. İki tekerlekli araba ile odun hazırlanan yere gidilir, odunların ön kısmı arabaya konulmuş olduğu halde, arka kısmı yerlerde sürüklenerek getirilirdi. Odunlar orada boşaltılır ve dört tekerlekli olarak hazırlanan arabalara yeniden yüklenirdi Çünkü oradan köye doğru gelirken yokuş çıkıldığından, odunların sürüklenmesi öküzleri yoracağı gibi, bazen de öküzlerin çekemeyeceği kadar yük ağırlaşırdı.

 

Bent Deresi, ağaçlıklar ve tepelerle çevrili olduğundan, yazın en sıcak günlerde bile serin olurdu. Yolun kıyısında bulunan ve buzdolabından çıkan suyu aratmayacak derecede soğuk akan pınardan su içilip el, yüz yıkanarak ferahlanıldığı gibi, varılacak yerlerde su bulunmama ihtimaline binaen su kapları da doldurulurdu. Dönüşte de evde içilmek üzere su getirildiği oluyordu.

           

Yakacak odun ihtiyacı için ormana gidildiği dönemlerde, o düzlükte her an için üç beş kişiyi bir arada görmek mümkündü. O zamanın insanlarının bir araya gelmesi demek, tabii ki; muhabbet, türkü söylemek ve hatta yeteri sayıda kalabalık varsa,  horon oynamak demekti.

 

            Hizmet heyecanı ile iş başına gelen Kazım Taşkın Muhtarlığındaki İhtiyar Heyeti, geçen yıl, köyümüzün tarihinde belki de bir ilki gerçekleştirerek bizi Bent Deresine (kır gezisine) davet ettiler. Yılların hasreti ile o bölgeyi gezerken; Heyetin, içme suyu hattını döşemek için göstermiş olduğu çabasını da yerinde görmüş olduk. Herkes neş’e ve mutluluk içinde yılların hasretini gidermişti. Gelecek yıl yeniden buluşmak üzere ayrıldık.

 

İhtiyar Heyeti, bu yıl da (24 Temmuz 2010 Cumartesi günü)  aynı yerde bir araya gelmek için herkesi davet ediyor. Bu yılın mali külfetini, köyümüzün her zaman kendisi ile iftihar ettiği SESOB Başkanı Hasan Alişan Bey üstlenmişti. Bunun için kendisine müteşekkiriz. Ağanın eli tutulmaz. Herhalde şanına uygun bir ağırlama yapacaktır.  Ama bu güzelliklere gölge düşüren ve hanımların pek de hoşlanmayacağı küçük bir not: Yalnızca erkekler!…. İşte bu olmadı. Toplum; kadını, erkeği, genci ve yaşlısıyla bir bütündür. Eğer bir şölen olacaksa, hep birlikte olmalı.

 

Bu şenlikler, daha düzenli hale getirilebilir; köyde oturan veya dışarıya giden bütün köylümüzün (Şevketiye de dahil) yanında, komşu köylerimiz olan; Eski Bıçkı, Bıçkıatik, Beylice, Akçayır, Esentepe, Hüseyinşeyh, Hicriye, Muradiye köyleri de davet edilir ve en yüksek yere (her taraftan görülebilecek şekilde) büyük bir Türk Bayrağı çekilerek, millî birlik ve beraberliğimiz açısından örnek teşkil edecek; davullu, zurnalı, tulumlu, mızıkalı, kemençeli, herkesin eğlendiği ve kaynaştığı şölenler tertip edilebilir. Bunların hayalini kurmak bile güzel değil mi?  Ama unutmayın ki, her şey bir hayalle başlar. Kim bilir, belki de bu güzelliklere imza atmak şerefi köyümüze nasip olur ve  ihtiyar heyetimizin azaları da  hayatları boyunca, her zaman gurur duyacakları bir hayırlı işin mimarı olmak şerefine nail olmak bir yana, gelecek nesillerce de hayır dua ile anılırlar.  Muhabbetle...


Okunma Sayısı : 2469

 
Yorumlar
Yorum Bulunmamaktadır.
 
Yazarın Diğer Yazıları
GÜLDİBİ KÖYÜ ŞENLİKLERİ VE BİRKAÇ TEKLİF
ARIZA FİKİRDE Mİ YOKSA KANDA MI?
MAZİ GÜZELDİR, HELE Kİ İÇİNDE OLDUĞUMUZ MAZİ AYRI GÜZELDİR..
 
Her hakkı saklıdır. www.guldibikoyu.com-2011
Bu sitenin tüm hakları saklıdır. Sitedeki resim, yazı ve diğer materyaller kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz.