7 Aralık 2023

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK; EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
MİTHAT CEMAL KUNTAY

 
KÖŞE YAZARLARI >> Dursun YELKEN
GÜLDİBİ KÖYÜ ŞENLİKLERİ VE BİRKAÇ TEKLİF

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen bir şenliği daha geride bıraktık. Gerçi şenlik demek ne kadar yerinde olur bilemiyorum. Çünkü "şenlik" deyince sadece ziyafet anlaşılmaz. Çeşitli gösteri, yarışma gibi birçok faaliyeti içine etkinliklere şenlik denilir. Bir araya gelip sadece yemek yeniyorsa buna şenlik yerine "kır gezisi" veya moda tabiriyle "piknik" demek daha doğru olur.

 

Piknik ya da şölen diyelim, bunun çok fazla ehemmiyeti yok. Daha evvel hiç bir ihtiyar heyetinin gündeminde bile olmayan böyle güzel bir faaliyeti düşünerek, bu hususta öncülük etmişlerdir. Böylelikle köyümüz insanının bir araya getiren, uzun yıllar evvel köy dışına bir çok insanı kendi köyü ve köylüsü ile buluşturan tebrike şayan bir etkinlik başlatılmıştır.   Kendilerini tebrik ettikten sonra, şenliklerin kalıcı ve düzenli yapılması için düşüncelerimi aktarmak istiyorum.

 

Hemen belirtmeliyim ki, şenlik için seçilen alanın köyden uzak olması katılımı azaltmakta ve katılanları da bir hayli yormaktadır. Bir karış toza bulanmış onca yolu toz bulutu içinde aşarak, piknik alanına varmak epey eziyetli olmaktadır. O kadar yorgunluk ve eziyetin ardından, dakikalarca üzerimizdeki tozları silkeledikten sonra  yemek yiyerek dağılmak, etkinliğe şenlikten ziyade, köylünün hep birlikte yaptığı kır gezisi   (piknik)  havası vermektedir.  

 

Bundan sonra yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

           Birincisi ve her şeyden önemlisi, şenliklerin tertipli ve düzenli olması açısından çalışmaların tek elden yürütülmesi şarttır. İhtiyar heyeti, köy adına şenlikleri düzenlemek ve bu hususta her türlü faaliyeti yapmak üzere, köyümüzden birine bir yıllığına Tertip Komitesi Başkanlığı görevini vermeli ve bütün çalışmalar Tertip Komitesi Başkanı'nın kontrolünde yapılmalıdır.  Tertip Komitesi Başkanı'nın her yıl değişmesi hizmet yarışı şekline dönüşeceğinden, yeni yeni güzelliklerin yaşanmasına da vesile olacaktır. Her başkan, bir önceki başkanın yaptığının daha iyisini yapmak isteyeceğinden, etkinliklerin gittikçe mükemmelleşeceğine inanıyorum.

 

 

İkincisi, köy içinde herkesin yürüyerek gidebileceği, dışarıdan gelenlerin araçlarıyla rahat ulaşabileceği bir alan seçilmeli ve şimdiden alt yapısı hazırlanmalıdır.

 

Yapılması gereken başka işleri de alt alta sıralamak mümkün. Ama her şeyden evvel yukarıda belirttiğim gibi, şenliklerin tertipli ve düzenli bir şekilde yapılabilmesi için bir kişiye Tertip Komitesi Başkanı olarak görev verilmesi gerektiği kanaatindeyim.

 

Hatıralarımızda silinmez izler bırakacak şenliklerde buluşmak dileğiyle...

 

 

Okunma Sayısı : 5186

 
Yorumlar
Yorum Bulunmamaktadır.
 
Yazarın Diğer Yazıları
ARIZA FİKİRDE Mİ YOKSA KANDA MI?
BENT DERESİ GERÇEK BİR ŞÖLEN ALANINA DÖNÜŞEBİLİR!
MAZİ GÜZELDİR, HELE Kİ İÇİNDE OLDUĞUMUZ MAZİ AYRI GÜZELDİR..
 
Her hakkı saklıdır. www.guldibikoyu.com-2011
Bu sitenin tüm hakları saklıdır. Sitedeki resim, yazı ve diğer materyaller kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz.