7 Aralık 2023

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK; EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
MİTHAT CEMAL KUNTAY

 
KÖŞE YAZARLARI >> Metin GENÇ
TÜRKİYE CUMHURİYETİ KİMLİK KARTI

   

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları 02/01/2017 tarihinden itibaren tüm Türkiye’de dağıtılmaya başlanmıştır.

Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak yeni kimlik kartları, 10 yıllık kullanım ömrüne sahiptir. Polikarbon materyalden oluşan, yonga içeren ve uluslararası standartlara uygun, en gelişmiş güvenlik öğelerini içinde barındıran kimlik kartları, vatandaşa ait nüfus, fotoğraf ve biyometrik verilerin, üzerindeki yongaya güvenli bir şekilde kaydedilmesinden sonra, yetkisiz kimseler tarafından içindeki verilerin yeniden üretilmesini ya da değiştirilmesini olanaksız hale getirecek şekilde tasarlanmıştır.

Proje ile; Kimlik kartı ile güvenli kimlik doğrulaması yapılabilecek, yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar asgariye inecek, elektronik imza olarak kullanılabilecek, kamu kurumlarının vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini destekleyerek bürokrasiyi azaltacak, E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek ve Kimlik kartı, vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde pasaport yerine seyahat belgesi olarak da kullanılabilecektir.

      Kimlik kartı başvurusu yurt içinde, Çağrı Merkezi (199) aracılığıyla ya da Genel Müdürlük web portalı (https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr) üzerinden randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılır.

      İlk defa kimlik kartı başvurusu; kimliğinizi ispat eder durumda bulunan nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır. Kan gurubu eklemelerde ise buna ilişkin belge sunulmalıdır.   

 On beş yaşını tamamlamış olanların şahsen son altı ay içerisinde, ön cepheden çekilmiş arka fon renginin beyaz, alın, yüz ve çenenin açık olduğu) bir adet  biyometrik fotoğraf ile başvurması gerekmekte olup, başvuru sahiplerinin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınacaktır. On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf zorunlu olmamakla birlikte talep edilmesi halinde kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenebilmesi mümkündür. Başvuru sırasında ayrıca Kimlik Kartına ait PIN kodunu içeren kapalı bir zarf teslim edilecektir. Şifrenin bloke olmasında ya da istenirse Nüfus Müdürlüklerinde bulunan KİOSK’ ta şifre değiştirilebilir.

      2019 yılı kimlik kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ile değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 22.5 TL ve  kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 45 TL’dir. Kimlik kartı bedeli başvuru öncesi banka/PTT yada https://ivd.gib.gov.tr adresinden elektronik olarak ödenmelidir. Yurt içinde 30 gün, yurt dışında 60 gün içinde bildirilen doğum olaylarına ilişkin olarak Kimlik Kartı başvurusunda bulunulması durumunda herhangi bir bedel alınmamaktadır.

      Nüfus cüzdanı ibraz edilmemesi, yerleşim yeri adresi bulunmaması ve On sekiz yaşını tamamlayanların; kimliğini kanıtlayacak fotoğraflı resmi belge ibraz edememesi durumunda anne-baba yada ergin kardeşi ile birlikte gelerek  başvuru alma işlemleri yapılacaktır.

      Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda yeni kart düzenleninceye kadar kişinin talebi hâlinde, herhangi bir nüfus müdürlüğünce kimliğini ispata yarayacak 10 gün geçerli geçici kimlik belgesi düzenlenerek ilgiliye teslim edilecektir.

      Kimlik kartı yurt içinde kişinin başvuru sırasında bildirdiği adrese PTT aracılığıyla gönderilecek olup, beyan ettiği adrese teslim edilemeyen kartlar başvuru sırasında belirttiği nüfus müdürlüğüne gönderilecektir. 30 gün içinde teslim alınmayan kimlik kartları imha edilmek üzere Genel Müdürlüğe iade edilecektir.

      Kimlik kartının kaybedilmesi veya çalınması durumunda çağrı merkezine (199) veya nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gerekmekte olup, kayıp ve çalıntı bildirimi yapıldıktan sonra kimlik kartı iptal edilecektir.

      Biyometrik verilerin karşılaştırılması sırasında gerçeğe aykırı beyanda bulundukları anlaşılanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır.

      Kimlik kartı ile ilgili ayrıntılı bilgiye https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir.                                                                                                     


Okunma Sayısı : 3415

 
Yorumlar
Yorum Bulunmamaktadır.
 
Yazarın Diğer Yazıları
ADRES KAYIT İŞLEMLERİ
BOŞANMA
EVLENME İŞLEMLERİ
DOĞUM ve ÖLÜM İŞLEMLERİ
ULUSLARARASI AİLE CÜZDANI
MERHABA
 
Her hakkı saklıdır. www.guldibikoyu.com-2011
Bu sitenin tüm hakları saklıdır. Sitedeki resim, yazı ve diğer materyaller kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz.