7 Aralık 2023

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK; EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
MİTHAT CEMAL KUNTAY

 
KÖŞE YAZARLARI >> İrfan ALİŞAN
Doğduk. Öğrendik, Yaşadık, Öldük………..

Doğduk. Öğrendik, Yaşadık, Öldük………..

Doğduğumuzda ne kadar çıplak ve hürdük değil mi? Ekmek elden süt memeden bir hayattı; kaygısız, tasasız, utançsız. Bu epeyce bir süre böyle de gitti aslında. Hayatımızın ilkel komünizm çağını yaşadık. Sadece insandık, üzerimize giydirilmiş etiketler yoktu, çıkar yoktu. Dedem, Nenem, Annem, Babam ve biz vardık.

Sonra mektep çağları geldi. Birden otoriteyle tanıştık. Ne otoriteydi hani Yunus Akdeniz. Yılın tatillerinde okula gider, sair günlerde de tatil yapardık. Hayatımızın o şirin ilkel  çağında bize önder olan  annemiz bile, süreç içerisinde değişip, otoriterleşmişti. Okulda and içtiren öğretmen, evde ders çalıştıran anne baba, sokakta “kesiyimmi len topunuzu” diye böğüren komşu, hısım, akraba.

Yaşımız küçüktü, ve biz buna boyun eğdik. Güçsüzdük. Okulda bir yemin krizini göze alamazdık, her sabah and içtik. Evde ise anne babamıza karşı koyamazdık, ders çalıştık. Aslında hiçbir şey öğrenmemiş olduğumuzu çok sonra anladık. Bu süreçte epeyce sürdü yine.  

Mektepler bitip de hayatla yüzleşince, yani o az önce bahsettiğim hiçbir şey öğrenmemiş olduğumuzu anladığımız zamanlarda başladı gerçek mücadelemiz. O zaman anladık ki, artık çıplak değildik. Ve yine anladık ki, insan yalnızca çıplakken insandır.

Üzerimize; kimimize bol, kimimize dar gelen elbiseler giydirildi. Beyinlerimize etiketler, enselerimize barkotlar yapıştırıldı. Çıplak değildik ya artık, hepimiz birer mal oluvermiştik. Ömrümüzün en vahşi çağındaydık.  

Çok çalıştık, çok ezildik, çok hor görüldük, çok umut ettik, çok inandık, direndik ve yok olmadık. Annemizin memesindeki gibi bir insan değildik elbette. Ama en son o memede bıraktığımız insanlığımızın birazını geri alabilmiş gibiydik sanki. Bir batı Avrupa sosyal demokrasisi gibiydi hayatımız. Çalışıyorduk, ama birazcık da yaşayabiliyorduk.

Şimdi yaşlardan otuzuz, ideolojilerden ise en trendi . AKP Ne olacak ilerleyen süreçlerde tam bilemiyorum. Ama şunu biliyorum ki, Allah en sonunda nurunu tamamlayacak ve ilelebet İslam var olacak.

Belki unuttunuz ama hatırlatmakta fayda var: Hepimiz öleceğiz çocuklar.

Önemli olan orasını kurtarabilmekte değimli ...  23/08/2011

Okunma Sayısı : 2356

 
Yorumlar
Yorum Bulunmamaktadır.
 
Yazarın Diğer Yazıları
ŞEKER BAYRAMINIZ MÜBAREK OLA
AH ŞU BİZİM MUHTARLARIMIZ
VEFA VE DOSTLUK
 
Her hakkı saklıdır. www.guldibikoyu.com-2011
Bu sitenin tüm hakları saklıdır. Sitedeki resim, yazı ve diğer materyaller kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz.