24 Eylül 2023

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK; EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
MİTHAT CEMAL KUNTAY

 
KÖŞE YAZARLARI >> İrfan ALİŞAN
VEFA VE DOSTLUK

VEFA VE DOSTLUK ÜZERİNE

 

Vefa ne sadece bir semt adı,   ne de boza markası,      hani herkesin dilinde olduğu gibi.  Vefa yok olan güzelliklerden .  Minnettarlığın,ikili ilişkilerin olmazsa olmazı.   Vefa özlem dolu,  sıcacık bir kucaklama...dost olmak demek vefa ...Vefa zor zamanları beraberce aşmak demek..Vefa hiç bir şeye benzememek. Güvenin en yakın arkadaşı, belki de olmazsa olmazı, gerçeğin sağlaması. Vefa için sözlükte “Sözünü tutma, borcuna sadık olma” diyor. Yani bir şeyin karşılığı olarak verilen veya ödenen anlamına geliyor. Buraya kadar her şey normal. Bakıyorum bu kökten türeyen diğer kelimelere; “fiyat” karşımıza çıkıyor önce. “Bir şeyin karşılığında ödenen” .

 

Diğeri “ifâ”. Bu da aynı kökenden. “Verilmiş bir sözü, söylenmiş bir vaadi yerine getirmek.” Vefâ’nın vücud bulmuş hâli. Bir eylem ,bir ispat belki..


Sonuncusu ve ise ’vefât’. Açıklamaya ne gerek, “Verilmiş bir sözü yerine getirmek” Heyhat. Biz yerine getirmesek te tahsil edilecek bir borç bu. Bir şeyin ödenen bedeli. Hayatın fiyatı; “vefât”. Hani derler ya “Allah’a bir can borcum var” deyişine de açıklık getiriyor.

 

Hayatımızın bazı dönemleri sekteye uğradığı, iştigal etmiş olduğumuz işlerin ters gittiği olmuştur. Yaşadığımız O dönemlerde sanki her şey üst üste geliyormuş gibi hissedersiniz. Tabir Caizse  kriz dönemi diye adlandırılan bu süreçte, kişinin  kendi adına aldanmışlığın ve kandırılmışlığın üzüntüsünü yaşayabileceği gibi,  unutulmuşluğun acısını da çekebilirsiniz. Yanlış anlaşılmanın acısı ve Hayatın bir anlamı kalmamış, hiçbir beklentiniz karşılanmamış gibi de gelebilir.Geçim sıkıntısı yanınızdan hiç ayrılmıyor olur. İşte tam bu süreçte;

 

İnsanoğlunun hayatında her ne olmuş olursa olsun, bu döneminde dost ve dostum dediklerinden vefa bekler. Vefa her zaman dosta destek olmaktır. Vefa, kendisine zamanında yapılanla karşılık vermektir. Kötü duruma düştüğünüzde de, iyiyken yanınızda olanların sizi arayıp sormasıdır.

 

Dünya üzerinde çok az insan var kendi hayatini yaşarken, başkasının yanlış yapabilme özgürlüğünü görebilen ve buna saygı duyabilen. Vefalı dost; senin yanlışlarını görüp sana fikir veren, ama bunu yaparken asla üzerinde otorite kurmaya çalışmayan, yanlışlarını görüp sana aktaran, asla sorgulamayan, kötü zamanda bile sen istemeden yanında olan kişidir....

 

Vefa ve Dostluk gibi kavramları ,sevgiliye saygıyla  besleyip doyurmak gerek. 27.05.2010

Allaha Emanet Olun.

İrfan ALİŞANOkunma Sayısı : 3145

 
Yorumlar
Yorum Bulunmamaktadır.
 
Yazarın Diğer Yazıları
ŞEKER BAYRAMINIZ MÜBAREK OLA
Doğduk. Öğrendik, Yaşadık, Öldük………..
AH ŞU BİZİM MUHTARLARIMIZ
 
Her hakkı saklıdır. www.guldibikoyu.com-2011
Bu sitenin tüm hakları saklıdır. Sitedeki resim, yazı ve diğer materyaller kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz.