25 Eylül 2023

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK; EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
MİTHAT CEMAL KUNTAY

 
KÖŞE YAZARLARI >> İrfan ALİŞAN
AH ŞU BİZİM MUHTARLARIMIZ

AH ŞU BİZİM MUHTARLARIMIZ

Sakarya İli Hendek İlçesine 8 km uzaklıktaki (Hizmet alamamasından dolayı 80 km uzaklıkta olan !!!) Yeşiller içerisinde tek bir milletten oluşan bir yerleşim yeri. GÜLDİBİ KÖYÜ diğer adıyla GEVLİ. Bu güne kadar, büyüklerimizin çok da özenle olmasa da getirebildiği örf ve adetlerimizi devam ettirmek ve gelecek nesillere devretmek üzere devralmış bulunmaktayız. Yerleşim yeri olurda sorunları olmazmı? Tabiî ki köyümüzün ve köylümüzün sorunları var. Sorunlarımızın giderilebilmesi için köyümüzün ileri gelenlerinde yeterince yardım alınmış olsada çözüme kavuşturulmayan ve devam eden sorunlarımız mevcut. Bu güne kadar seçilen Muhtarlarımız köyümüzün sosyal ve siyasi alanda hiç bir şekilde ilgilenilmemiş , ancak, yolda su borusunun patlaması, orman yolunun bozuk olması vd. gibi basit sorunlarla ilgilendikleri için asıl sorunlarımızla ilgilenme zamanı bulamamışlar. Yerleşim birimlerinde sorunların Devlet eliyle çözülebilmesi için Köy ve Mahallelerde Muhtarlıklar oluşturulmuş, meydana gelebilecek sorunların Muhtarlık eliyle çözüme kavuşturulması esas alınmıştır. Benim hatırladığım kadarıyla Muzaffer Eltutan , Nihazi Hayır , Yaşar Sevim, Hüseyin Taşkın ve Kazım Taşkın gibi çok değerli insanların köy sakinleri tarafından muhtar seçilmişlerdir. Tespit edebildiğim kadarıyla Köyümüzün sorunları;

1- Önceki muhtarlarımızın hataları neticesinde, suyumuz neredeyse elimizden gidecekti. Neyseki şimdiki Muhtarımız Kazım Taşkın’ın olağanüstü gayretleriyle Köyümüzün adına tescillendi.

2- Yollarımız : Köyümüzün yoları çok dar olması nedeniyle trafikte sıkıntı yaşanmakta. Tabir caizse iki araba yan yana sığmamaktadır. Köyümüze misafir olarak gelenler ise “…. Tipik gürcü köyü demekten kendilerini alamamaktadırlar”…. Yakışanı bumudur peki! Nasılki karşı mahallede yol genişletme çalışmaları yapıldıysa, aynı şekilde diğer karşı mahallede de yol genişletme çalışması yapılma zorunluluğu vardır.

3- Çevre Düzenlemesi: Yol kenarlarında bulunan dikenlerin ve avluların bir an önce yakışanın yapılması ve köy genelinde rekreasyon çalışmaları yapılmalı ve bu konuda çevre mühendislerinden de yardım alınmalıdır.

4- Büyük ölçüde geleneksel hale getirdiğimiz “ Şenliğimiz” ile ilgili alan çalışmalarımız bireysel ölçüde devam etmektedir. Muhtarımıza bu konuda köy gençleri tüm desteği verdiği halde Muhtarımız Kazım Taşkın kendi bildiğini okumaktadır. Muhtarlığı idare etme işi bütün köylüyle birlikte olmalıdır. Aksi halde sorunlarımız şimdi olduğu gibi büyür ve içinden çıkılmaz bir hal alır. Şenliklere derhal kalıcı ve yerleşim birimlerine yakın olması , tespit edilecek alanların köy tüzel kişiliğine ait olması ise gelecekte sıkıntı yaşanmamasına sebep olacağından dolayı, tespit edilecek alanların köy tüzel kişiliğine ait olması, Şenlik alanı ile ilgili rekreasyon çalışmalarına derhal başlanmalı, gelecek seneye hazır hale getirilmelidir.

5- Köy Dereneği: Köyümüzün derneğinin derhal aktif hale getirerek, parasal konularda tüm yetkinin dernek yöneticilerine verilmesi gerektiği kanaatindeyim. Bu şekilde hareket edildiği taktirde, dedikoduların bitmesine vesile olacaktır. Cevap hakkı doğanlara, Yorumlarınızı üslubumuza uygun bir şekilde yazılması dileğiyle……….

HERKESE İYİ BAYRAMLAR.

İfran ALİŞAN

Okunma Sayısı : 2324

 
Yorumlar
Yorum Bulunmamaktadır.
 
Yazarın Diğer Yazıları
ŞEKER BAYRAMINIZ MÜBAREK OLA
Doğduk. Öğrendik, Yaşadık, Öldük………..
VEFA VE DOSTLUK
 
Her hakkı saklıdır. www.guldibikoyu.com-2011
Bu sitenin tüm hakları saklıdır. Sitedeki resim, yazı ve diğer materyaller kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz.