20 Haziran 2024

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK; EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
MİTHAT CEMAL KUNTAY

 
KÖYE ÖZEL >> YETİŞTİRDİĞİMİZ DEĞERLERİMİZ >> HASAN ALİŞAN

HASAN ALİŞAN

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alişan 1955 yılında Sakarya’nın Hendek ilçesinde dünyaya geldi. Beş çocuklu Ahmet Alişan ve Müzeyyen(Münevver) Alişan’ın üçüncü çocuğudur.


Hendek İlk Okulun da eğitimine başlayan Hasan Alişan, orta öğretimine Adapazarı Atatürk Orta Okulunda devam etmiştir. Daha sonra Adapazarı Endüstri Meslek Lisesi Torna-Tesviye bölümünde lise öğrenimini tamamlamış ve mezuniyetinin ardından kendi işini kurarak sanatkarlığa ilk adımını atmıştır.


Okul hayatından sonra kendi işini kurarak mesleğini icra etmeye başlayan Hasan Alişan, ertelediği üniversite eğitimine Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinde devam etmiş ve mevzun olmuştur.


1998-1990 yılları arasında icra ettiği meslek dalının bağlı olduğu Sakarya Oto Sanatkarları Esnaf Odası yönetim kurulunda görev almış ve 1990 yılında aynı meslek odasının yönetim kurulu başkanı seçilmiştir.


Sakarya Oto Sanatkarları Esnaf Odası yönetim kurulu başkanlığı görevini başarı ile yürüten Hasan Alişan 1991 yılında gerçekleştirilen Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Genel Kurulu seçimlerinde birlik yönetim kurulu başkanlığı görevine aday olmuş ve başkanlık görevine seçilmiştir.


Hasan Alişan Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı görevi boyunca; 1994-1998 yılları arasında Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Yönetim Kurulunda görev almış ve esnaf ve sanatkarları en iyi şekilde temsil etmiştir.


Ayrıca Alişan, meslek mensuplarının örgütlenmesi adına çeşitli şirketlerin, kooperatiflerin,sosyal ve spor derneklerinin kuruluş aşamasında yönetim kurullarında yer almıştır. 


Hasan Alişan görev süresi boyunca esnaf ve sanatkarların karşılaştıkları ekonomik ve sosyal sorunlar karşısında her türlü girişim ve oluşumlarda yer almıştır. Yerel bazlı sorunların çözümünde yerel yönetimler ile birebir ilişki kurarak çözüm yolları aramış, ulusal bazdaki sorunlar için her türlü aktif rolü üstlenmiştir.


Küreselleşen Dünya ve gelişen teknoloji karşısında yok olmaya başlayan esnaf ve sanatkarların kurtuluşunun eğitimden geçtiği görüşünü benimseyen ve her fırsatta dile getiren Alişan, eğitim alanında bir çok başarılı projeye imza atmıştır. Bu projeler arasındaki SESOB Mesleki Sınav Merkezi (TS EN ISO IEC 17024) projesi ile dört meslek dalında SESOB Türkiye’de ilk akredite olmuş meslek kuruluşu unvanına sahip olmuştur. Ayrıca birlik adına gerçekleştirilen tüm çalışmaları TSE Kalite Satandartları doğrultusunda gerçekleştirilmiş olup,  bunun için büyük çaba sarfetmiştir.


Evli ve üç çocuk sahibi olan Alişan, halen Sakarya ilinde ortalama 40.000 i aktif olmak üzere toplam 48.000 üyesi olan Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.


Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
› NEVZAT ERCAN
 
Her hakkı saklıdır. www.guldibikoyu.com-2011
Bu sitenin tüm hakları saklıdır. Sitedeki resim, yazı ve diğer materyaller kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz.