30 Mayıs 2024

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK; EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
MİTHAT CEMAL KUNTAY

 
KÖYE ÖZEL >> KAYBETTİĞİMİZ DEĞERLERİMİZ >> HAYDAR KARAKUŞ

HAYDAR KARAKUŞ

HAYDAR KARAKUŞ ( HATİP HOCA) (1914-12.12.2003)

     1914 yılında Güldibi Köyü’nde doğan, Mustafa – Zahide oğlu Haydar KARAKUŞ, gençlik yıllarında dönemin iyi alimlerinden medrese eğitmeni Remzi Efendi’den Fıkıh dersleri aldı. 17 yaşındayken hocası Remzi Efendi’den eğitimini tamamlayarak aynı köyde yıllarca din dersleri vererek köy halkının din eğitimi ve sosyalleşmesinde üzerine düşen görevi eğitimci kişiliğiyle fazlasıyla yerine getirmiştir.  

Bölgemizde yetişen ender alimlerden olan Haydar KARAKUŞ( D.1914-Ö.2003 )yaşadığı dönem boyunca sürekli olarak kendisini bilgi bakımından yenilemiş ve öğrenmeye açık kişiliğiye, din ve fıkıh konusunda en zor suallere kaynak göstermek suretiyle kesin , inandırıcı ve ikna edici cevaplar vermesiyle tanınmıştır.  

Hayatı boyunca kitap elinden hiç düşmemiş ve okudukça kendimi cahil hissediyorum söylemiyle ilmin sonu olmadığını ve öğrenilecek daha çok bilginin kitaplar içerisinde olduğunu genç nesillere yani bizlere anlatmaya çalışmıştır.  

Hiçbir zaman öğrendikleriyle yetinmemesi ve okumaya, kendini geliştirmeye açık kişiliği, son derece zor bir alan olan Fıkıh ilminin ( İslam Hukuku) aranan ve fikirlerine başvurulan bir kişi haline getirmiştir. Hatta zaman zaman Müftülükte görevli hocaların dahi içinden çıkamadığı suallere açıklayıcı ve ikna edici cevaplar vermesi, onun ne derece bilgili olduğunun apaçık kanıtıydı.   Ramazan ve Kurban Bayram namazları öncesi cemaate verdiği sohbetlerinde bizleri hem güldürüp, hem de düşündürmeyi başarabilen ender alimlerdendi.  

Hatip Hoca’nın resmi hizmeti 14 yıl sürmesine rağmen din hocalığı ve yeni nesilleri yetiştirme faaliyeti fahri olarak tam 48 yıl boyunca İmam Hatipliğini deyim yerindeyse bir ömür boyu sürdürmüştür.  

YÜCE RABBİMİZDEN DEĞERLİ HOCAMIZDAN RAZI OLMASINI CANI GÖNÜLDEN DİLİYORUZ.

Değerli Hocamız Haydar Karakuş ( HATİP HOCA) 12.12.2003 tarihinde fani dünya alemini geride bırakıp Hakkın Rahmetine kavuşmuştur.  

ALLAH (cc) merhum “HAYDAR HOCA “mıza rahmet eylesin. Mekanı Cennet olsun.  

Kaynak: Davut KARAKUŞ

Derleyen:İrfan ALİŞAN 

Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
› EKREM GÜLER
› CAVİT BAŞARAN
 
Her hakkı saklıdır. www.guldibikoyu.com-2011
Bu sitenin tüm hakları saklıdır. Sitedeki resim, yazı ve diğer materyaller kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz.